Historie

Dobrá čajovna jest mezinárodní frenčízová síť dvaceti dvou čajoven v České republice, dvě jsou na Slovensku, dvě v Polsku s názvem Czajovna a samo samotinkou v Maďarsku s názvem 1000 Tea. Před lety přijeli navštívit čajovny i lidé za velkou louží a tak moc se jim zalíbily, že otevřely se čajovny také v Americe. V dnešní době ve Spojných Státech Amerických jest okolo deseti Dobrých čajoven s názvem “Dobrá Tea“.


Dobrá čajovna je značka, která se na svoji cestu vydala již v roce 1993 založením první Dobré čajovny – matky v Praze, na Václavském nám. Majitelé značky Aleš Juřina a Jiří Šimsa čaje sami objevovali na svých cestách po Číně, Japonsku, Indii, Cejlonu, Koreji, Vietnamu, Taiwanu či Thajsku. S čaji obchodují na základě osobních kontaktů s nejlepšími pěstiteli těchto velmocí. Jelikož se ale chtějí věnovat právě především čaji a ne provozováním jednotlivých čajoven, rozhodli se pro frenčízové smlouvy. Sami majitelé ale trvají stále na svém, a to, že není důležitá kvantita, ale kvalita. A o tu se starají poctivě. ‚


V roce 2004 mezi Vánočními svátky se slavnostně otevřela jako čtrnáctá Dobrá čajovna v Olomouci, pod vedením živnostníka Romana Odevzdaného, který se o čajovnu staral dlouhých deset let.
Čajovna se ze začátku skládala pouze z obchůdku a velkého čajového sálu. Po čase z obchůdku se zeleninou stal náš Turecký salónek (při vchodu salónek vlevo), který tak vytvořil i soukromé prostory. Dalším velikým krokem a rozhodnutím bylo v roce 2010, že čajovna se rozrostla od patro skládající se z Nepálského salónku, Šeherezády a terasy.


Rok 2014 byl rok velkých změn a čajovnu převzal pod svá křídla stávající živnostník Adam Křiva, který postupně čajovnu předělávala do dnešní podoby, tak jak ji známe. V létě 2018 se čajovna rozdělila na nekuřáckou část (přízemí) a vzdušnější část vyhrazenou vodním dýmkám (patro). Ocenili to hosté vychutnávajíc si lahodné čaje, kdy kouřová mlhovina ustoupila a nahradila jej vůně čajů velejemných. Téhož roku terasa poprvé zažila zimní provoz kde silné skla, zajistila krásný výhled na zasněženou zimní zahrádku pěkně v teple při popíjení svého oblíbeného čaje a kouření blahodárné vodní dýmky.