Historie

Historie Dobré čajovny Olomouc

V roce 2004 mezi Vánočními svátky se slavnostně otevřela jako čtrnáctá Dobrá čajovna a to v Olomouci, pod vedením živnostníka Romana Odevzdaného, který se o čajovnu staral dlouhých deset let.
Čajovna se ze začátku skládala pouze z obchůdku, chodbičky a velkého čajového sálu.

Po čase z obchůdku se zeleninou stal náš Turecký salónek (při vchodu salónek vlevo), který tak vytvořil i soukromé prostory. Dalším velikým krokem a rozhodnutím bylo v roce 2010, že čajovna se rozrostla od patro skládající se z Nepálského salónku, Šeherezády a terasy.

 

Rok 2014 byl rok velkých změn a čajovnu převzal pod svá křídla stávající živnostník Adam Křiva, který postupně čajovnu předělávala do dnešní podoby, tak jak ji známe. V létě 2018 se čajovna rozdělila na nekuřáckou část (přízemí) a vzdušnější část vyhrazenou vodním dýmkám (patro).

Ocenili to hosté vychutnávajíc si lahodné čaje, kdy kouřová mlhovina ustoupila a nahradila jej vůně čajů velejemných.

 

Téhož roku terasa poprvé zažila zimní provoz kde silné skla, zajistila krásný výhled na zasněženou zimní zahrádku, pěkně v teple při popíjení Vašeho oblíbeného čaje a kouření blahodárné vodní dýmky.

 


 

Historie Dobrých čajoven

13. února byl založen Spolek milců čaje s.r.o…Tato společnost si dala za úkol otevříti kamennou orthodoxní čajovnu v centru Prahy.Do ní pak dovážeti kvalitní čaje, jejichž připrava a servírování bude v maximální míře s důrazem na tradici v místě produkce.Provozují Mílci Aleš Juřina a Jiří Šimsa


Čajovna matka – tedy první Dobrá čajovna otevřena byla 1.6.1993 na místě prapůvodních stájí a později garáží v Praze na náměstí Václavském, by se pak vzorem čajovnictví státi mohla.Zákaznictvu poskytuje dva čajové sály s pódii o kapacitě 50 míst, salonek a prodejnu čajů.Provozuje živnostník Hubert Hátle.

1. prosince roku téhož pak otevřena byla první pobočka Dobré čajovny v Pardubicích. Otevřena v přízemí domu Pánů Z Vlkanova však později v roce 2004 do ulice Perštýnské přestěhována byla.Čajový obchod, sál s chýší čajovou i samostatný salonek ke kouření vodních dýmek vhodný, nabízí zákaznictvu ctěnému.Provozuje živnostník Boleslav Nevělík.

První samostatná pobočka na basi frančízingu ve Frýdku-Místku. Jak květ lotosový vykvetla dne 16. 12. 1994 v podkroví domu starobylého, by pak počátkem roku 2000 do větších a malebnějších komnat v přízemku přenesena byla. Je vyhledávána milovníky deskových her.Zákaznictvu nabízí japonský salon, velký čajový pokoj, turecký salon a též obchod koloniální s kapacitou až 60 hostů.Provozuje živnostník Roman Pernický.

V samém srdci Českých Budějovic přímo pod Černou věží v historickém domě, jehož počátky sahají až do Středověku, dne 15. 12. 1995 čajovna otevřena byla.. Tato již čtvrtá pobočka, provozovaná na basi frančízingu, stala se vzorem pro ostatní Dobré čajovny ve smyslu pořádání doprovodných akcí nejrůznějších.Velký čajový sál s malým salonkem nabízí zákaznictvu 20 míst u stolečků a 16 na polštářích.Provozuje živnostník Jiří Mašek.

V protiatomovém krytu pod Věžičkami, nedaleko porubského rondelu se za vířivého tance orientálních tanečnic zrodila první čajovna v Ostravě dne 1. 2. 1996.Čajovna od počátku vzniku sázela na jednoduchém provozu s nabídkou jen několika čajů podávaných v tureckých sklenkách, za který se platilo keramickými žetony, dle tureckých pouličních zvyklostí. Postupně posunul ke kompletnímu servisu a podává se více než 100 druhů čaje z celého světa.Provozuje živnostník Martin Kundrát.

V blízkosti hlavní táborské obchodní zóny, mezi Jihočeskou universitou a Botanickou zahradou nachází se jedinečná čajovna s raritním a stále funkčním Čajovým automatem a tzv. travním altánkem v útulném dvorečku se nacházejícím.Nabízí množství míst v saloncích na židličkách, křesílkách i polštářích, též spočinutí pod stříškou venkovní s pohledem na zahrádku ve stylu japonském. Otevřena byla dne 26. 3. 1996.Provozuje živnostník Jan Náprava.

V září roku 1996 byl otevřen v centru Budapešti přímo na pěší zóně Váci Útca čajový obchůdek.Čajovnička připojena v roce 1998 byla. Otevření Roxy v podzemí od srpna roku 2006 učinilo tuto čajovnu plnohodnotným zástupcem značky v Maďarsku.Provozuje živnostník Gábor Némes.

Na hlavní třídě k hraničnímu přechodu do Polska mířící dne 30. listopadu 1997 zaskvěla se čajovna, která
do historie čajovnictví u nás nebývale překrásnou zahradou japonského typu zapsala se.Na 40 míst k sezení uvnitř je vyváženo stejným počtem míst venku pod stříškou, na teráskách či pódiích do zeleně vkusně zasazených.Provozuje živnostník Lukáš Ziakas

Na náměstí Římském, v patře domu pavlačového dne 31. 12. 1998 čajovna z nejprostornějších otevřena byla.Míst na pódiích bezpočet nabízí ve třech čajových sálech, též posezení na pavlači jedinečné, by stala se místem dostaveníček lidu prostého i návštěvníků z nejznámějších.Provozuje živnostník Tomáš Vedral.

Budova bývalého Vítkovického kulturního domu v Ostravě, ve své levé části, v místech Kina náročného diváka již od 16. 4 . 1998.Rozsáhlá čajovna ukrývá 36 míst k sezení na pódiích, 27 na židličkách a dalších 15 v salonku orientálním k dispozici zákazníků se nabízí.Provozuje živnostník Jiří Sabovčík.

V květnu roku 1998 v suterénu městské vily, při třídě Tomáše Bati vedoucí z centra na Vizovice byla slavnostně otevřena čajovna svojí velikostí k těm nejútulnějším patřící.Vedle kapacity 32 míst na židličkách i polštářích, jak v hlavní čajové místnosti, tak i v salonku, v teplých měsících nabízí též čajový altán přilehlý.Provozuje živnostník Michal Hanke.

V historickém objektu zmiňovaném kronikáři již od roku 1536 náruč svoji otevřela dne 1. 10. 1998 čajovnička z nejspanilejších. Přemístěna v roce 2003 do centra ke kostelu sv. Jakuba na Havlíčkovo náměstí byla.Dva čajové pokoje a obchůdek v přízemí, salon kuřácký pro milovníky vodních dýmek v suterénu a možnost posezení v čajové zahrádce nabízejí se všem pijákům místním i poutníkům pochodem znaveným.Provozuje živnostník Matěj Keblovský.

Historie Dobré čajovny ve městě datována až do 21.12.1998 jest. Nejedná se však o jednu a tutéž. Čajovna prapůvodní na adrese Latrán 6 na samém břehu divoké Vltavy otevřena, by pak záplavou pětisetletou z gruntu poničena byla. Energie neutuchající živnostníka českokrumlovského však dala vzniknouti dcerce novotou se skvoucí, přímo před hlavním vstupem do zámku se nacházející.Kapacita: 36 míst u stolečků či v salonku orientálním, též možnost posezení v zahradě klášterní nabízena jest.Provozuje živnostník Jan Broukal.

Rozpad Československa a blízkost kultur a návyků našich národů vlastně předurčil, že se Slovensko bude dalším z našich zahraničních postů. První dcerka z rodu Dobrých čajoven v blízkém zahraničí v září roku 1998 se zrodivší.V domě starobylém, v centru města nabízí posezení pro 45 hostí, též dva salonky pro kuřáky vodních dýmek.Provozují živnostníci Daniel Dojčák a Slávka Dojčáková.

V domečku malebném, dne 31.5.1999 jako když květ lotosový rozkvete, veřeje své otevřela čajovna skrovná..16 míst u stolečků spolu s pódiem v hlavním čajovém pokoji a dva salónky pro kuřáky vodních dýmek tato čajovna nabízí.Provozuje živnostník Martin Cita.

Posezení pro 50 návštěvníků rozděleno do čtyř čajových pokojů jest již od samotného otevření 1. 11. 2002, které proběhlo v Teplicích.V hlavním prodej čajů sypaných a jejich příprava probíhá, ve vedlejším pak posezení na židličkách přichystáno jest. Třetí pokoj dvě čajové lóže pro větší skupinku návštěvníků nabízí, by pod oblohou magickou v salonku čtvrtém zákazník též spočinouti mohl.Provozuje živnostnice Markéta Havlatová.

Ve městě královském, v místech, kde proud řeky Labe s Orlicí se snoubí, dne 31. 5. 2003 na náměstí Masarykově čajovna veleznamenitá otevřena byla. Za vstupem skromným do domu činžovního, království čajové nachází se.Návštěvník, kterýžto čajovým obchodem projde, do čajového sálu vstoupí by následně vkročiti mohl do salonu, který názvem „Indický autobus“ trefně označen jest. Orientální čajová zahrada v zadní části domu též ke spočinutí v teplých měsících vyzývá.Provozuje živnostník Jaroslav Šimon.

Když v roce 2002, tedy 10 let po založení Spolku milců čaje, zazvonil telefon a na jeho druhém konci se ozval severoamerický podnikatel s nabídkou spolupráce, nikdo asi nemohl tušit, že české slovo Dobrá se dostane do názvu firmy provozující značkové čajovny v USA.I stalo se, že otevřena dne 29. 11. 2003 ku radosti a povznešení zákaznictva severoamerického Dobrá Tea byla. K pětadvacátému výročí se můžeme pochlubit osmi prosperujícími čajovnami a tisíci spokojených zákazníků v USA.Provozuje Stacy Jolles a Nina Beck.

V samém centru města Olomouce, poblíž starobylé tržnice, v přízemku domu měšťanského od 23. 12. 2004 čajovna
ku návštěvě zve.Salon pro kuřáky dýmek vodních separátní, návštěvník vstupuje do čajového krámu. Zde prodej čajů i jejich příprava probíhá, by zákaznictvu v blízkosti sochy Probuzeného či velkém orientálním salonu k disposici býti mohl. V patře prvním nadzemním se pak terasa slunná s přilehlým salonem dále nachází.Provozuje živnostník Adam Křiva.

A přišli i zájemci z Polska. Aby ne, když zjistili, že Dobrá čajovna v Českém Těšíně je tak hojně navštěvována hosty z Těšína polského!A tak se ve městě královském Krakově, ve čtvrti Kazimierz brzy objevila čajovna značková, která v sousedství Nové synagogy nabízí čajů v plném rozsahu a navíc i vodních dýmek pokouření v salóncích k tomu vyhrazených.Provozuje živnostnice Barbara Korona.

Ostrava jako moravskoslezská metropole je čajechtivým pijákům přímo rájem. Nestačila existence již dvou fungujících Dobrých čajoven, ale na obzoru v roce 2007 se objevila další. Vyrostla v Ostravě Zábřehu v samostatně stojícím moderním pavilonu, obklopena výškovou bytovou výstavbou z éry let sedmdesátých. Interiér byl pojat jak jinak než exoticky.Kombinace bambusu a marockého vlivu dala vzniknout interesantnímu interiéru, který dává zapomenout na starosti všedních dnů z blízkého okolí doléhající.Provozuje živnostník Martin Gielar

V Ostrovní ulici v Praze se povedl kousek nebývalý!Na plochu cca 70 metrů čtverečních se podařilo vměstnat jak obchůdek s čaji, tak i pult určený k jejich přípravě, přípravnu dýmek, dvě pódia a celkem dalších 16 míst k sezení na ratanových křesílkách. Ale to není vše. Do půdorysu se ještě vměstnal malý skládek a sociální zařízení pro obé pohlaví. A jako bonus pro pijáky, kteří jsou ochotni vystoupat pro požitek z pití čaje až k výšinám podstropním, posezení na vyvýšeném pódiu, které je ukryto před zraky veřejnosti.Provozuje živnostník Petr Vinš.

Ústí nad Labem bylo posledním krajským městem, které odolávalo náporu Dobrých čajoven. Ale nakonec podlehlo i ono. V roce 2009 zde byla otevřena čajovna přístupná z malého dvorečku, podobně jako Čajovna matka v Praze, v samotném centru města.Vlevo vedle obchodu s čaji se nachází kuřácká část s několika pódii a místem pro přípravu dýmek, na druhé straně pak prostory dýmu prosté pro orthodoxní pijáky čaje.Provozuje živnostnice Kateřina Krejčí.

Smetanovy Sady jsou dobrou adresou pro Dobrou čajovnu, která zde nalezla útočiště pod citlivým vedením živnostnice Lucie.Kromě obchůdku v uvítacím prostoru čajovny se nabízí posezení také v mnoha dalších malebných zákoutích velice členitého půdorysu provozovny. Vyznavače pokouření z vodních dýmek jistě zaujme suterénní prostor přístupný po schodišti ukrytém za výklenkem, určeným k jejich přípravě.Provozuje živnostnice Lucie Černíková.

Město Wrocław (česky Vratislav) se stalo druhým městem v Polsku, kde byla otevřena značková čajovna. Čajovna se vyznačuje malebně zařízeným dvorkem v japonském čajovém stylu.Nabízí též posezení ve třech čajových, útulně vybavených místnostech, kde podává se kompletní sortiment čajů. Pokouření z vodních dýmek je zde též samozřejmostí.Provozují živnostníci Piotr Moňka a Monika Hybner.

Specifickým rysem Spojených států je, že se zde lidé vyznávající stejné životní hodnoty sdružují v určitých městech, na míle daleko od jim podobných. A Asheville v Apalačských horách Severní Karolíny je jedním z nich. Žije zde obrovská komunita lidí, kteří mají za společnou hodnotu zdravý životní styl, cvičení jógy, meditaci, a vůbec zdokonalování vlastní duchovnosti.Kde jinde by se měl uplatnit náš koncept Dobré čajovny než v podobném prostředí.Provozuje živnostník Andrew Snavely.

Čajový altán vítá návštěvníky Dobré čajovny již od prosince roku 2012. I když se zpočátku zdálo, že liberecké publikum si bude hledat cestu k branám čajovým jen stěží, v současnosti je pod vedením odchovance „Chomutovské čajové školy“ v těch nejlepších rukou.Čajovna skládá se ze dvou hlavních čajových sálů s pódiem v japonském stylu a salonkem pro pokouření vodních dýmek.Provozuje živnostník Daniel Vávra.

Město Portland ve státě Main na severu USA je známo svým rybářským průmyslem, a zejména lovem humrů ve studených vodách Atlantiku.To by však jistě nestačilo pro úspěch našeho čajového konceptu. A tak k překlopení jazýčku na vahách, zda otevřít Dobrou čajovnu v tomto městě. Podstatnou měrou přispěla skutečnost, že se zde nachází význačná umělecká škola, která sdružuje talenty ze širokého okolí. Zejména z tohoto důvodu se čajovna stala významným centrem uměleckého společenského života, kde se pravidelně každý měsíc obměňují umělecká díla na stěnách.Provozuje živnostnice Ellen Kaner

Karlovy Vary jsou městem čaji zaslíbeným. I přes existenci několika fungujících čajoven se rozhodl odchovanec „Chomutovské čajové školy“ Jakub Čajan statečně otevřít čajovnu novou, Dobrou.Díky jeho obrovskému úsilí a entuziasmu se brzy zapsala do povědomí místních pijáků čaje a stala se ozdobou sítě DČ u nás v ČR.Provozuje živnostník Jakub Čajan.

Pittsburgh v Pensylvánii, město ocelářů a pivařů, se stal velikou výzvou pro náš franšízový koncept v USA.Zrovna tak, jako se zdálo málo pravděpodobné, že bude zájem o Dobrou čajovnu v průmyslových městech na severu Moravy počátkem devadesátých let, objevily se obavy o správnosti rozhodnutí otevřít Dobrou čajovnu právě zde. Opak byl však pravdou. I zde jsme se setkali s velice vřelým přijetím menšinové komunity,
vyznávající zdravý životní styl a orientaci na duchovní růst osobnosti.Provozuje živnostník Nataniel Pantalone.

Oblast New England v USA je svými klimatickými podmínkami velice podobná těm našim ve střední Evropě.Proto jsme ani chvíli nezaváhali a vyšli vstříc zájemcům o franšízu a otevřeli Dobrou čajovnu v “hipíckém” městě Northampton ve státě Massachusetts.Provozují mladí manželé Alli a Joel, kteří se naší myšlenkou inspirovali v první Dobré čajovně v Burlingtonu.

Není v České republice větších měst, která by nevyhovovala svým charakterem filozofii čajování Dobrých čajoven.A tak ani nikoho nepřekvapilo rozhodnutí otevřít značkovou čajovnu v Chebu. Její přijetí místním čajovým publikem však jistojistě překvapujícím bylo.Provozuje živnostník Václav Novák.

Ashland je malé městečko na Západním pobřeží ve státě Oregon, těsně u hranic s Kalifornií, položené pod svahy majestátně se tyčící solitérní hory sopečného původu Mt. Shasta.Samotné městečko hostí celoroční festival věnovaný dramatické tvorbě Shakespeara a je tedy vyhledávaným místem intelektuálů, a to nejen ze Západního pobřeží.Provozuje živnostník Travis Peterson.

Severní Karolína již v roce 2015 hostila dvě Dobré čajovny. Jednu, která se nacházela v samém centru města Asheville a druhou v nedalekém Black Mountain.Jejich provozovatel Andrew si však dobře uvědomil potenciál Apalačského pohoří, které se zdvíhá nad úrodnou rovinou jižanského státu, kam se před horkem stěhují milovníci příznivějšího horského podnebí, a v nově se rodivší západní periférii města Asheville otevřel druhou Dobrou čajovnu, která si vede nad očekávání skvěle.Provozuje živnostník Andrew Snavely.

Ve městě Havířově se na hlavní Dlouhé třídě v patře domu č. p. 13a nachází Dobrá čajovna, která navázala na předchozí tradici čajovny Na dlani, ve které se po mnohá léta pozvolna pěstovala a kultivovala náklonnost místních pijáků čaje k tomuto lahodnému nápoji.Až v roce 2015 čajový živnostník Bedya původem z Českého Těšína zdvihl nabízenou rukavici a otevřel zde plnohodnotnou Dobrou čajovnu.Provozuje živnostník David Sobala.

Historie čajovny v Kolíně se datuje již do roku 1998. Tehdy byla ve starém historickém domě s tajemným sklepením, kde se stále nachází místo židovské obřadní očisty Mikve, otevřena čajovna Setkání.V domě, jehož majitelem není nikdo jiný než zenový bard Kim Houdek, se v prosinci roku 2016 po zásadní renovaci zrodila Dobrá čajovna.Provozuje živnostník Kryštof Koten.