Vítejte na stránkách Dobré čajovny, kde jsme Vám přichystali aktuální speciální nabídku čajů, které se nám do lístku nevlezly.
SHINCHA KAGOSHIMA 2023
„první jarní japonský čaj“
zelený | Japan Uji
Tato čerstvá várka 2023 Vás podmaní svou svěží, sladkou a lehce ovocnou chutí.
Více info: https://dobracajovnaol.cz/obchod/caje/zelene-caje/shincha-sencha-kyoto/
Kč 158,-
Kč 138,-
SENCHA SHIRAHIME
„Bílá královna“
zelený | Japan Uji
Sencha Shira Hime ve volném překladu jako „Bílá královna“ odkazuje na nápadně světle zbarvené lístky tohoto zeleného japonského čaje.
Bílé lístky čaje jsou v Japonsku velice vzácné, jedná se o přirozenou mutaci klonu v oblasti města Yame, prefektura Fukuoka. Vývojem tohoto speciálního kultivaru se strávilo desetiletí. Sbírá se a zpracovává v limitovaném množství v nadmořské výšce 250-400 m.n.m.
Více info: https://dobracajovnaol.cz/obchod/caje/zelene-caje/sencha-shirahime-2022/
Kč 158,-
Kč 138,-
JIN JUN MEI
„zlaté obočí“
červený | China Yunnan
Oxidovaná odrůda známého a oceňovaného červeného (hong cha) čaje Jin Jun Mei „Zlaté obočí“ z jarní sklizně, v pádě tomto z provincie Yunnan.
Ručně sbírané tipsovité výhonky jsou pokryty jemným chmýřím z jemné jarní sklizně. Oranžovo-hnědý nálev tohoto čaje s hlubokou a výraznou chutí s nádechem tmavé čokolády, medu a ořechů se doporučuje zejména na večer, kdy se vkrádá únava a musíte ještě dlouho vydržet. Drobnější, stejnoměrný list se znatelným podílem zlatých tipsů vydává sladovou, kořeněnou vůni, po zalití se do popředí dostanou spíše silnější čokoládové tóny s dotekem medu. Výrazná chuť s medovými nádechy, podzimní vůně a silný povzbuzující účinek.
Kč 108,-
Kč 88,-
SENCHA MICHICO
„výběrový Sencha“
zelený | Japan Uji
Výběrová sorta nižinného čaje typu Sencha, proslulá zejména svým pečlivým zpracováním od našeho dlouholetého dodavatele Masahiro Takady. Název Michico nese po jeho paní, jako ta nejdokonalejší verze tohoto proslulého čaje.
Sencha má velice příznivé účinky na tělo i ducha, které povzbuzuje. Dává vydatný nálev i po několikerém zalití. Lístky z čajovníků kultivaru Yabukita, sklízené v období první sklizně v oblasti Uji, prefektura Kyoto. Vhodný k tichému setkání s nejmilejšími přáteli. Vhodná i na studené vícenálevy.
Kč 148,-
Kč 118,-
TAMARYOKUCHA TOP
„výběrová Tamara“
zelený | Japan Hamamatsu
Jedná se o prvotřídní typ japonského zeleného čaje, ovšem tvarovaného tzv. Čínskou methodou. Ručně sbírané lístky té nejvyšší kvality, zaručují neodolatelnou chuť i po vícero zalití. V Japonsku se většinou vše sbírá strojově. Ručně sbírané lístky jsou výhradně určené pouze na výrobu kvalitní Matcha, proto tento čaj vyniká svou jedinečnou chutí, barvou a vůní. Není obvyklé, aby se ručně sbíralo i pro čaj typu Tamaryokucha.
Nálev jest nefritově zelené barvy. Čaj i po několikerém zalití vydá v šálu vzácné aróma. Lístky z čajovníků kultivaru Yabukita, sklízené v období první sklizně v oblasti Ureshino, prefektura Saga.
V letních dnech doporučujeme zalít tento čaj i ledovou vodou, kdy se po několikátém zalití Tamaryokucha příjemně otevírá.
Kč 320,-
Kč 228,-
ANJI BAI CHA
„bílý čaj“
zelený | China Zhejiang
„Bílý čaj“ z oblasti Anji v čínské provincii Zhejiang. Jedná se o zelený čaj zpracovaný z legendárního keře „bílého čajovníku“.
Před několika lety objevili tamní vesničané v horách tři velmi zvláštní čajovníky, jejichž výhonky brzy zjara měly barvu velmi bledou, až průsvitnou. Proto se mu říká „bílý čaj“ (bai cha), jedná se však o čaj zelený, výjimečné kvality. Sklizeň začíná již na konci března a pro jeden kilogram sušeného čaje je potřeba 4 kilogramy čerstvých lístků. Pečlivě tříděné lístky tohoto speciálního čaje podávají světle zelený nálev, osvěžující a chladivé chuti. Těšit se můžete nejen na širokou škálu chutí s vysokohorským charakterem, které překvapí vaše chuťové pohárky, ale i krásnou, smaragdově zelenou barvu čajových lístků.
Kč 128,-
Kč 108,-
FENG HUANG DANCONG YA SHI XIAN
„bájný fénix – kachní trus“
modrozelený | China Guangdong
Fenghuag Dancon – Ya Shi Xian – neboli „Výběr od hory Fénix – Vůně kachního trusu“. Legendární kultivar oolongu od hory Fénix se jménem nepříliš poetickým – dle legendy toto označení mělo odrazovat zloděje od krádeže vzácného čaje. Znamenitý, středně až více oxidovaný polozelený čaj pochází z provincie Guandong.
Čaj z této oblasti byl už od pradávna odváděn císařskému dvoru jako daň. Nesbírá se ze zastřihaných čajových keřů, ale z velkých čajových stromů až tři metry vysokých, z nichž některé jsou starší více než dvěstě let. Aby se sběračky dostali k lístkům, musejí používat žebříky. Každý čajovník má vlastní typický charakter a některé stromy jsou samy o sobě tak slavné, že se z nich sbíraný čaj zpracovává zvlášť a pak se prodává jako nejvyšší kvalita. Velké zlatavě hnědé lístky jsou jen volně spirálovitě zakrouceny, podobně jako u čaje Shui Xian. Vydávají velmi příjemnou směsici květinových vůní. Po zalití se z nich uvolní nasládle květinové aroma. V šálu vydá jiskřivě oranžový nálev s medovitou chutí, s výraznou vůní ovoce, květů orchidejí a občasnými tóny ušlechtilého dřeva. Budete překvapeni kolik různých aromat v sobě tento čaj nese.
Kč 118,-
Kč 98,-
QING ZHUAN CHA
„zelená puerová cihla“
tmavý | China Yunnan
Zelený, přírodně zrající čínský lisovaný „raw“ čaj „Sheng“ pu er lisovaný do tvaru cihličky z jihu Číny, provincie Yunnan.
Meziprodukt pro lisované pu ery se nazývá Mao cha. Exportní název Yunnan Tea Brick, Lístky sklizeny v oblasti Menghai v provincii Yunnan v roce 2019 zalisovány. V pádě tomot nefermentovaná verze naší cihličky, tedy přírodně dozrávající.
Kč 118,-
Kč 98,-